Logotyp. Gå till startsidan
Logotyp. Gå till startsidan

Rubraca ingår i högkostnadsskyddet med begränsning

Rubraca (rukaparib) som behandlar elakartade tumörer i äggstockarna, äggledarna eller bukhinnan (ovarialcancer) ingår i högkostnadsskyddet med begränsad subvention från och med den 1 februari 2025.

Ovarialcancer är ett samlingsnamn för elakartade tumörer som utgår från äggstockarna (ovarierna), äggledarna (tuba) eller bukhinnan (peritonaeum). Den vanligaste tumörtypen av ovarialcancer är så kallad höggradig serös ovarialcancer. Tumörerna är vanligen snabbväxande och aggressiva. I Sverige diagnostiseras cirka 700 patienter per år med ovarialcancer. Ett sätt att bekämpa cancern är med platinumbaserad kemoterapi som är en typ av cancerbehandling som innehåller läkemedel med platina.

Rubraca innehåller den aktiva substansen rukaparib och är en så kallad PARP-hämmare (poly(ADP-ribos)-polymerashämmare). PARP är en familj av proteiner som bland annat är involverade i reparation av trasiga gener. Rubraca blockerar ett enzym som reparerar skadat DNA i cancercellerna, vilket i sin tur gör att de dör.

TLV bedömer att Zejula är det relevanta jämförelsealternativet till Rubraca. Zejula tillhör samma läkemedelsklass som Rubraca och ingår i läkemedelsförmånerna inom samma användningsområde som Rubraca.

Den relativa effekten mellan Rubraca och Zejula har utvärderats genom indirekta jämförelser. Resultat från de indirekta jämförelserna ger inte stöd för att det skulle finnas någon betydande skillnad när det gäller tiden innan sjukdomen förvärras eller överlevnad mellan behandlingarna. TLV bedömer därför att det inte finns tillräcklig evidens för att anta att någon av PARP-hämmarna är överlägsen den andra. TLV betraktar därför behandlingseffekten med Rubraca och Zejula som jämförbar och baserar den hälsoekonomiska bedömningen på en kostnadsjämförelse.

TLV har haft trepartsöverläggningar med företaget och regionerna. Inom ramen för överläggningarna har företaget och regionerna tecknat en sidoöverenskommelse som innebär att behandlingskostnaderna för Rubraca minskar. Sidoöverenskommelsen är också en del av TLV:s beslutsunderlag.

Regionerna och företaget som marknadsför Zejula har sedan tidigare tecknat en sidoöverenskommelse. Sidoöverenskommelsen innebär att även kostnaderna för användning av Zejula inom läkemedelsförmånerna minskar. TLV:s kostnadsjämförelse visar att behandlingskostnaden för Rubraca inte överstiger motsvarande kostnad för Zejula, med hänsyn tagen till innehållet i sidoöverenskommelserna för Rubraca och Zejula.

Mot denna bakgrund har TLV beslutat att Rubraca ska ingå i högkostnadsskyddet med en begränsning. Begränsningen gäller monoterapi för underhållsbehandling av vuxna patienter med avancerad höggradig serös ovarial-, tubar- eller primär peritonealcancer och som har pågående respons (helt eller delvis) efter avslutad första linjens behandling med platinumbaserad kemoterapi.

Beslutet gäller från och med den 1 februari 2025.

Sidinformation


Publicerad
3 februari 2025