Truxal får ett högre pris
Truxal (klorprotixen), filmdragerad tablett i styrkorna 25 mg och 50 mg får ett högre pris från och med den 1 april 2025.
Truxal innehåller den verksamma substansen klorprotixen som tillhör läkemedelsgruppen neuroleptika och används vid behandling av schizofrena och paranoida tillstånd samt olika typer av psykoser.
Företaget som marknadsför Truxal har ansökt om ett högre pris med motiveringen att läkemedlet inte är lönsamt till följd av bland annat ökade produktionskostnader.
TLV bedömer att Truxal är ett angeläget behandlingsalternativ och att det finns patienter som riskerar att stå utan alternativ om läkemedlet försvinner från läkemedelsförmånerna. Truxal är det enda läkemedlet inom läkemedelsförmånerna som innehåller klorprotixen.
Med hänsyn till försäljningsvärdet bedömer TLV, att det finns stor risk att läkemedlet försvinner från läkemedelsförmånerna, eller att tillgången kraftigt minskar om prishöjningen inte beviljas.
Mot denna bakgrund får Truxal ett högre pris från och med den 1 april 2025.
Sidinformation
- Publicerad
- 4 mars 2025