En del av regeländringarna är en följd av de ändringar i förmånslagen som regeringen föreslår ska träda i kraft från den 1 juli 2014. Syftet är att öka tillgängligheten till läkemedel för patienten och skapa en mer ändamålsenlig prissättning.
TLV remitterar samtidigt vissa andra ändringar i utbytesföreskrifterna som ska göra det enklare för öppenvårdsapotek och läkemedelsföretag att förstå och följa reglerna.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli respektive den 1 oktober 2014, under förutsättning att riksdagen antar de av regeringen föreslagna ändringarna i förmånslagen.
TLV kommer att remittera fler förslag till föreskriftändringar under året som är inriktade på att skapa en mer ändamålsenlig prissättning av läkemedel.
Svarstiden för denna remiss löper fram till den 12 maj 2014.
Exempel på föreslagna ändringar i TLV:s föreskrifter samt i förmånslagen
Förändringarna gäller Tandvårds- och läkemedelsförmånsverkets föreskrifter och allmänna råd (TLVFS 2009:4) om prissättning av utbytbara läkemedel och utbyte av läkemedel m.m. samt lagen (2002:160) om läkemedelsförmåner m.m.
Regeringens förslag till regeländringar beskrivs i propositionen2013/14:93 ”Ökad tillgänglighet och mer ändamålsenlig prissättning av läkemedel”, se länk till höger på sidan.
Publicerad 14 april 2014