TLV ökar tillgången på läkemedel för sällsynta sjukdomar
Tandvårds och läkemedelsförmånsverket, TLV, har utvecklat utvecklat nya kriterier och metoder för vår bedömning av rimlig kostnad för att öka tillgången på läkemedel för sällsynta sjukdomar. Idag har myndigheten fattat beslut att läkemedlet Lojuxta ska ingå läkemedelsförmånerna.
– Detta är det första läkemedel som inkluderas i läkemedelsförmånerna efter att vi har börjat tillämpa nya kriterier och metoder. Det är mycket glädjande att Lojuxta nu kan göras tillgängligt för patienter i Sverige, säger Agneta Karlsson, generaldirektör på TLV.
Lojuxta används vid den mycket sällsynta sjukdomen homozygot familjär hyperkolesterolemi (HoFH), som är en ärftlig sjukdom som innebär extremt höga nivåer av kolesterol i blodet från födseln. I Sverige bedöms färre än 30 vara drabbade av sjukdomen.
Utvecklingen av nya kriterier och metoder har skett inom ramen för flera regeringsuppdrag.
Sidinformation
- Publicerad
- 28 oktober 2025