Kostnaden för förmåns- och smittskyddsläkemedel ökar med tre procent
Kostnaden för förmåns- och smittskyddsläkemedel ökar med 1,5 miljarder kronor under 2025, vilket motsvarar tre procent. Det visar TLV:s rapport om uppföljning av 2025 års läkemedelskostnader. Årets analys visar på en stabilisering efter två år av ovanligt höga kostnadsökningar.
Kostnaderna för läkemedel med konkurrens inom det så kallade periodens vara-systemet ökade med tre procent, medan kostnaden för övriga produkter, främst patentskyddade produkter, ökade med fyra procent. Under 2025 var en genomsnittlig dygnsdos för läkemedel utanför periodens vara-systemet ungefär elva gånger dyrare än en dygnsdos för läkemedel inom periodens vara-systemet. Periodens vara är systemet där apoteket byter ut ett förskrivet receptbelagt läkemedel mot ett likvärdigt men billigare alternativ om ett sådant finns.
– Kostnadsökning drivs framför allt av en ökad användning av läkemedel som används vid inflammatoriska sjukdomar, läkemedel mot cancer och läkemedel för behandling av diabetes typ 2. Vi har också fått in läkemedel mot ovanliga sjukdomar där det tidigare inte funnits något behandlingsalternativ inom förmånerna, och som har ett högt pris inom förmånssystemet, säger enhetschef Jonas Nilsson på TLV.
En större andel av läkemedelskostnaderna koncentreras också till ett substanser med hög årlig kostnad. Under 2025 stod 37 substanser, var och en med en årskostnad över 250 miljoner kronor, för cirka 38 procent av de totala förmånskostnaderna. Det kan jämföras med 17 substanser och 26 procent av förmånskostnaderna under 2020.
Omprövningar av läkemedel ledde till besparingar om 180 miljoner kronor under 2025
I årets rapport redovisar TLV också effekten av de omprövningar som avslutades under 2024 och början av 2025. Omprövningarna har varit en del i arbetet med att dämpa kostnadsutvecklingen på läkemedel. De prissänkningar som genomfördes i samband med omprövningarna genererade besparingar om drygt 180 miljoner kronor under 2025.
Sammantaget har regeringsuppdraget att genomföra omprövningar som kostnadsdämpande åtgärder under åren 2023–2025 lett till totala besparingar på 233 miljoner kronor.