TLV subventionerar läkemedel mot spinal muskelatrofi
Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket (TLV) har beslutat att läkemedlet Evrysdi för behandling av spinal muskelatrofi, SMA, kommer att ingå i högkostnadsskyddet.
– Det är mycket glädjande att läkemedlet nu blir subventionerat och att fler patienter med SMA kan få tillgång till behandling, säger Martin Moberg, enhetschef på TLV.
TLV har haft trepartsöverläggningar med företaget och regionerna för läkemedlet. Överläggningarna har resulterat i en sidoöverenskommelse mellan företaget och regionerna som sänker kostnaden för att för att behandla en patient med Evrysdi.
– Att läkemedel har rimliga priser är viktigt för att så många som möjligt ska få ta del av de behandlingar de behöver, säger Martin Moberg.
SMA förekommer i olika former med varierande svårighetsgrad. Generellt kan sägas att ju tidigare symtomen visar sig, desto svårare sjukdom. Evrysdi subventioneras nu för patienter med SMA typ 1, typ 2 och typ 3, men inte för patienter med SMA typ 4 som är en mildare form av sjukdomen.
Faktaruta
Spinala muskelatrofier (SMA) är en grupp ärftliga sjukdomar som innebär att motoriska nervceller i mellanhjärnan, förlängda märgen och ryggmärgen bryts ned. Nedbrytningen leder till muskelsvaghet och muskelförtvining, så kallad atrofi.
TLV:s uppdrag är att utvärdera om läkemedlen har ett rimligt pris i förhållande till nyttan av behandlingen där både förbättringar i livskvalitet och livslängd beaktas. Det kallas värdebaserad prissättning och innebär att varje företag som har ett bra läkemedel ska få betalt efter hur mycket nytta patienten får av behandlingen. TLV värderar läkemedel utifrån lagen om läkemedelsförmåner och den etiska plattform som har tagits fram av riksdagen för hur offentlig sjukvård ska prioriteras.
Sidinformation
- Publicerad
- 24 januari 2025