TLV inleder omprövning av Skyrizi 360 mg
Skyrizi i styrkan 360 mg är sedan tidigare godkänt för behandling av Crohns sjukdom och ingår i läkemedelsförmånerna för patienter som tidigare behandlats med TNF-hämmare. TLV inleder nu en omprövning av det gällande subventionsbeslutet efter att läkemedlet även godkänts för behandling av ulcerös kolit.
Skyrizi i styrkan 360 mg är sedan 2023 godkänt för behandling av Crohns sjukdom och ingår i läkemedelsförmånerna för patienter som har behandlats med TNF-hämmare eller där behandling med TNF-hämmare inte är lämpligt. Under 2024 godkändes Skyrizi 360 mg av den europeiska läkemedelsmyndigheten EMA även för behandling för ulcerös kolit och läkemedlet började automatiskt ingå i läkemedelsförmånerna för detta användningsområde, trots att det inte har prövats av TLV.
Mot denna bakgrund bedömer TLV att det finns skäl att ifrågasätta om kriterierna i 15 § lagen om läkemedelsförmåner m.m. är uppfyllda för ulcerös kolit till det nuvarande priset. TLV har därför beslutat att inleda en omprövning av gällande subventionsbeslut för Skyrizi i styrkan 360 mg.